Vliv počasí na koronavirus COVID-19

Zajímá vás, jaký vliv má příchod jara na koronavirus COVID-19? Ustoupí stejně jako chřipka? Pojďme se podívat na základní fakta.

Určitě Vás napadlo,  jaký bude mít vliv teplejší jarní počasí na další rozšíření koronaviru COVID-19 v Evropě, do které pomalu přichází kalendářní jaro.

Tuto otázku si klade i mnoho vědců.

Nejen podle skupiny vědců, kteří poskytli rozhovor na toto téma pro časopis National Geographic není možné na tuto otázku v současnosti zcela jasně odpovědět.

Dle odpovědí většiny vědců, kteří se tímto tématem zaobírají, lze pouze shrnout obecně známé fyzikální fakty a základní informace o koronaviru, které máme.

Tedy, že se často šíří podobně jako chřipka kapénkami (proto je nutné aby všichni dle nařízení Vlády České republiky) nosili roušky – které sice 100 % nechrání toho kdo ji používá (pokud nemá respirátor FFP3, který má ze současně nabízených respirátorů nejvyšší šanci Vás před virem chránit), ale zamezují tomu abyste nakazili někoho dalšího. Z čehož vyplývá, že pokud budou nosit roušky všichni, tak jak nařízení ukládá, šíření by se mělo zpomalit.

Co z toho vyplývá?

Právě proto, že se šíří i kapénkami, pohybuje se snadněji a na delší vzdálenosti ve studeném a suchém vzduchu, který je standardně v zimním období. Naopak v létě, kdy je vzduch teplejší a vlhčí, by virus neměl být schopen urazit ve vzduchu tak velkou vzdálenost, což nemusí být nutně snížit počty nakažených.

Koronavirus může stále ulpívat na površích (dle vědců přímé sluneční paprsky mají teoreticky možnost zkrátit životnost viru na přímém slunci) a šířit se jinými způsoby dále.

Faktem zůstává, že celé zamyšlení nad touto problematikou je pouze nepodložená teorie a nikdo zatím nezná přesnou, odpověď jak přesně bude koronavirus COVID-19 reagovat na příchod jara a vyšších teplot.

Proto je důležité stále dbát na prevenci a nepolevovat ve zvýšené hygieně ani v příjemném jarním počasí, neporušovat nařízení státu a sledovat oficiální pokyny Vlády České republiky, Ministerstva zdravotnictví a informace o prevenci čerpat i ze stránek Světové zdravotnické organizace WHO.

Vliv počasí na koronavirus
Vliv počasí na koronavirus