Koronavirus – přenos na zvířata – Můžu psa nakazit koronavirem?

Ptáte se a snažíte se najít odpověd na otázky jako: Můžu nakazit psa koronavirem? nebo naopak Může mě pes nakazit korononavirem a nemůžete najít odpověď a zoufale zadáváte do vyhlédávače dotazy jako: Koronavirus a zvířata nebo Můžou se koronavirem nakazit i zvířata?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná a neshodují se ne ní ani vědci, přesto se dá z části zodpovědět na základě případu nakaženého psa v Hong Kongu.

Zmíněny pes, který byl na nákazu koronavirem pozitivně testován se s nejvyšší pravděpodobností nakazil od svého pána, který byl koronavirem napaden, což potvrdili laboratorní testy.

Zajímavým faktem však je, že u psů se virus, díky odlišné stavbě buněk virus plně nerozvinul a tedy i dle tvrzení Světové zdravotnické organizace WHO nemůže být pes za standardních okolností přenašečem coronaviru COVID – 19 na člověka.

Důležité je zdůraznit, že to neplatí u všech zvířat, jelikož podle dosavadních informací je prvotním přenašečem viru had, který se živil infikovanými netopýry a jehož maso bylo následně prodáváno na trzích ve Čínském Městě Wu-chan, odkud se koronavirus začal šířit do celého světa.

Jak bylo zmíněno výše, přesto, že se u psa onemocnění plně nerozvine, může mu způsobit zdravotní komplikace. Proto je vhodné, pokud se vracíte z Itálie nebo máte podezření na nákazu koronavirem kontakt se svým psem odložit a zůstat v karanténě, přesto, že už se na svého mazlíčka těšíte a zbytečně neriskovat jeho zdraví.

Jak již bylo zmíněno v předchozím článku je nutné dbát při styku se zvířaty, zejména volně žijícími zvýšené hygieny a správné techniky mytí rukou abych předešli šíření coronaviru.

Je důležité používat po kontaktu se zvířaty antibakteriální mýdlo, gel a pravidelně desinfikovat znečištěná místa. Pokud se vracíme z postižené oblasti je vhodné mít pořízeny roušky proti koronaviru, obleky proti koronaviru, které jsou u některých výrobců stále skladem a můžete je pořídit i zde.

Můžete ho prozatím ponechat u svých přátel, nebo využít služeb některého ze ZOO hotelů.

Psi a koronavirus
Psi a koronavirus