Koronavirus prevence – Jak předcházet koronaviru

Prevence proti koronaviru není nijak náročná a složitá. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla, jak předcházet koronaviru. Základem prevence je několik bodů.

Dbát zvýšené hygieny

  1. Pravidelně (po příchodu do domácnosti vždy) si mýt ruce správným způsobem (návod jak si správně mýt ruce) a používat ideálně antibakteriální mýdlo v kombinaci s bezdotykovým dávkovačem mýdla. Vhodné je také používat při odchodu z domova jednorázové gumové rukavice, které je nutné správně používat (Jak používat gumové rukavice?)
  2. Pokud musíte opustit domov a rukavice nějakou dobu nepoužíváte, je vhodné si pravidelně čistit ruce dezinfekcí na ruce, antibakteriálním gelem, nebo jinou bez oplachovou dezinfekcí na bázi alkoholu.
  3. Čistěte pravidelně předměty, které používáte mimo domov – zajímá vás jak dlouho koronavirus vydrží na různých površích nebo jak čistit telefon v rámci prevence koronavirus?

Chránit si dýchací cesty 

  • Chránit si dýchací cesty – ideálně zvolit respirátor FFP3 – i v oficiálních materiálech vlády, které rozesílala občanům na počátku měsíce března je jasně uvedeno, že klasická bavlněná rouška vás před koronavirem aktivně neochrání a na tomto faktu se nic nemění. Z důvodu nedostatku respirátorů FFP3 vláda zavedla nařízení, které každému v rámci aktuálního nouzového stavu přikazuje mít na veřejnosti zakryté dýchací ústrojí (ústa a nos) v rámci prevence koronavirus. Jak je výše uvedeno, rouška Vás sice aktivně neochrání  – chrání pouze nakaženého předtím, aby nenakazil ostatní, ale pokud roušku budou nosit dle nařízení všichni, minimalizuje se tak riziko, že by se se mezi sebou nakazili. Chráníte tedy především ostatní a oni chrání Vás.

Jak si správně chránit dýchací cesty?

  • Pokud jste si zakoupili respirátor FFP3 nebo například respirátor FFP2 (Respirátory jsou u těchto prodejců stále skladem) a vlastníte model s výdechovým ventilem, případně filtrační masku s výměnnými filtry, je vhodné přes tento typ respirátoru nosit roušku – respirátor tohoto typu tedy na rozdíl od běžné roušky chrání aktivně vás, nicméně z ventilu se do okolí mohou uvolňovat kapénky. Pokud byste tedy byli nakažení a nevěděli to (Průběh onemocnění koronavirem) mohli byste nakazit ostatní, přesto, že sami byste byli chráněni.

Jak používat roušku? Jak používat respirátor?

Respirátory jsou zpravidla na jedno použití (případně na určitý počet hodin – vždy se řiďte popisem výrobku, který jste zakoupili.

U bavlněných roušek je výhoda, že se dají použít vícekrát. Je však nutné je vyprat (Jak prát roušky), vyvařit(Jak vyvařit roušky) či jinak vydezinfikovat(Jak dezinfikovat respirátor a roušky), jinak by se naopak mohli stát živnou půdou pro nejrůznější viry a bakterie.

To samé platí i u všech typů respirátorů (Jak čistit a dezinfikovat respirátor, Jak čistit a dezinfikovat masku).

Další možnosti prevence koronavirus

Druhou neméně důležitou částí v rámci prevence koronavirus a tomu jak předcházet koronaviru je posílení imunity.

Třetí neméně důležitou částí v ochraně a prevenci proti koronaviru je sledování aktuálních opatření vlády, doporučení Světové zdravotnické organizace a Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Také se můžete podívat na aktuální informace v sekci Koronavirus aktuálně online.

Jak posílit imunitu?

Koronavirus prevence
Prevence koronavirus