Jak se připravit na karanténu? Karanténa Informace

Dnes 7.3.2020 začala platit povinná karanténa pro všechny kteří se navrátí na území České republiky z Itálie. Zde jsou nejdůležitější informace:

Co dělat po návratu z Itálie?

Ihned informujte svého lékaře, který rozhodne o karanténě a případně Vám připraví neschopenku do zaměstnání. Následně se domluvte se svým zaměstnavatelem zda budete práci vykonávat formou home office nebo zda zvolíte klid na lůžku. Pro takový případ Vám lékař bez problému vystaví elektronickou neschopenku.

Sledujte aktuální informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky. Zde najdete potřebné kontakty na příslušné osoby a Hygienické stanice.

Rozhodně se však svůj návrat nepokoušejte zatajit – sankce za porušení karantény je až 3 000 000 korun.

Není třeba mít zvýšené obavy – pokud nemáte závažné komplikace, lékař Vás zpravidla nechá v domácí karanténě.

Co je to karanténa a co domácí karanténa?

Karanténa je izolace od ostatních lidí, které byste mohli nakazit. V nemocnicích probíhá ve specializovaným odděleních.

Pokud Vám lékař nařídí domácí karanténu můžete zůstat ve své domácnosti.

Jaká má domácí karanténa pravidla?

Velmi záleží zda bydlíte sami, nebo s někým sdílíte domácnost – vždy lepší řešení zajistit si samostatné obydlí a zbývající členy domácnosti dočasně ubytovat například u příbuzných.

Pokud takovou možnost nemáte, je nutné být v samostatné místnosti a chránit ostatní členy domácnosti tím, že budete užívat roušku a případně gumové rukavice a ochranný oblek abyste pokud možno minimalizovali přenos na další osoby.

Jak si mám zajistit zásoby a co si mám nachystat?

Nejdůležitější pravidlo je být připraven, neboť jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Zatím není problém si u spousty výrobců objednal veškerý potřebný sortiment jako jsou antibakteriální mýdla, desinfekce, desinfekční ubrousky, desinfekční gel, gumové rukavice, ochranné obleky a dokonce i roušky a respirátory které jsou u výrobců zatím stále skladem.

Vše je možné zaplatit předem online platební kartou a nechat si doručit kurýrní službou za zavřené dveře a následně po jejím bezpečném odchodu převzít.

Potraviny rozhodně nechoďte nakupovat do obchodu ale opět využijte online obchod s potravinami, kdy Vám nákup bude doručen až za Vaše dveře.

Jak mám trávit čas v karanténě?

Nejdůležitější je nepanikařit a brát celou věc pozitivně. Karanténa může být i zábava. Kdy jste naposledy měli 14 dní čas pro sebe? Můžete si konečně dočíst svou oblíbenou knihu, vyzkoušet nové recepty případně čas věnovat vzdělání a vyzkoušet jeden z online kurzů nebo se začít učit nový jazyk.

Jak se připravit na karanténu