Hantavirus: Co je hantavirus?

Zachytili jste dnes v mediích slovo hantavirus a ptáte se co je to hantavirus a jaká jsou jeho rizika?

Má něco společného s koronavirem?

Dnes se v mnoho zahraničních médiích – například v nypost.com nebo v britském Daily Mirror začalo objevovat slovo Hantavirus a je tak velmi pravděpodobné, že se brzy budete ptát co to hantavirus je a zda má s koronavirem společného něco jiného kromě toho, že je jedná o viry.

Proč se slovo hantavirus začalo objevovat?

Vše způsobila informace, která se objevila v China’s Global Times. Zpráva se týká muže, který dle zprávy v uvedeném deníku zemřel v autobuse směřujícím do provincie Shandong. Následně byl lékaři pozitivně testován právě na hantavirus, což mezi místními vyvolalo obavy z další případné epidemie, protože s mužem v autobuse cestovalo více než 30 dalších lidí.

Má hantavirus něco společného s koronavirem?

Nemají společného téměř nic, kromě některých příznaků jako je například bolest svalů a kloubů.

Je nutné se obávat případného dalšího rozšíření jako tomu bylo u koronaviru?

Dle deníku nypost.com, který zmiňoval informace od Švédských vědců a další známe informace, které o viru, která byl objeven již v 50.letech minulého století máme, není nutné se další pandemie obávat, protože virus se na člověka přenáší velmi zřídka.

Jak se můžu hantavirem infikovat a jak se přenáší na člověka?

Hantavirus zpravidla přenáší hlodavci a člověk se může nakazit například jejich trusem, nebo částicemi z něj které vdechne. Další možnost je například nákaza kočky od hlodavce, která následně může nakazit člověka.

Je třeba se v současné době obávat dalšího rozšíření hantaviru?

V tuto chvíli určitě nejsou žádné obavy na místě a přenos z člověka na člověka není v současné době znám. Na rozdíl od koronaviru má, ale dle informací WHO mnohem vyšší smrtnost než koronavirus a to konkrétně 38% na rozdíl od koronaviru, kde se smrtnost pohybuje aktuálně max. do 5%.

Hantavirus
Hantavirus